Wycieczka do Tałaszkino i Flyonovo, Dwór Cieniszewych
    Podczas wycieczki do miejscowości Tałaszkino będą mieli Państwo okazję zobaczyć dawny dwór kolekcjonerki, mecenas Marii Teniszewy, w którym pod koniec XIX wieku zostało utworzone centrum rosyjskiej sztuki użytkowej. Częstymi gośćmi dworu byli znani rosyjscy artyści i muzycy. Oprócz dworu Cieniszewych zobaczą Państwo Cerkiew Św. Ducha, w której znajdują się malowidła Mikołaja Roericha i zwiedzą muzeum historyczno-architektonicznego kompleksu „Teremok” (wycieczka autokarowa).

    W odległości 18 km na południe od Smoleńska znajduje się dawny dwór Cieniszewych – Tałaszkino. W tym miejscu, na przełomie XIX i XX wieku znana mecenas, kolekcjonerka i artystka Maria Teniszewa założyła centrum sztuki, które z czasem było znane nie tylko w Rosji. Twórcza atmosfera Tałaszkino przyciągała wielu wybitnych działaczy rosyjskiej kultury: I. Repina, M. Wróbla, kompozytora I. Strawińskiego, F. Szalapina i innych. Historia Tałaszkino związana jest z nazwiskiem Mikołaja Roericha – rosyjskiego artysty malarza. Do dnia dzisiejszego zachowała się tam jedna z charakterystycznych prac malarza - mozaika Jezusa Chrystusa nawiązująca do Całunu Turyńskiego, która obecnie znajduje się nad ołtarzem cerkwi Św. Ducha.
    Kolejną atrakcją Tałaszkino jest wspaniały, bajkowy domek „Teremok” – drewniany budynek, prawdziwe arcydzieło rosyjskiej architektury, wykonane według projektu rosyjskiego artysty, architekta S. Malutina. Okna, drzwi, gzymsy i okiennice budynku zdobione są starannie wyrzeźbionymi ażurowymi wzorami. Wyrazista elewacja i bajkowe motywy na fasadach budynku tworzą uroczy i niepowtarzalny charakter tego miejsca. W środku można podziwiać prace okolicznych twórców, meble przygotowane według szkiców S. Malutina, akwarele M. Wróbla, ceramikę M. Roericha, słynne malowane bałałajki, które zrobiły furorę na wystawie w Paryżu w 1907r. i wiele innych.
    Będąc w Smoleńsku, obowiązkowo muszą Państwo odwiedzić historyczno-architektoniczny kompleks w Tałaszkino, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.